بشز نقش رسانه ها در شفاف سازی استخراج معادن
تازه ها: .

نقش رسانه ها در شفاف سازی استخراج معادن

آرزو تاج ، ٠٥ سنبله ١٣٩٦، (٠نظر)


وزارت معادن و پطرولیم، نقش رسانه‌ها در بلند بردن سطح آگاهی‌دهی و انعکاس کارکردهای این وزارت را اثرگذار خواند.
در نشست نقش رسانه‌ها در شفاف سازی، استخراج معادن که از سوی انجمن اجتماعی خبرنگاران شمال افغانستان با همکاری آلمان_افغان برگزار شده بود، ذبیح‌الله سروری، رییس تنظیم پروژه‌های وزارت معادن و پطرولیم، نقش رسانه‌ها در شفاف‌سازی برنامه‌ها را مهم خواند.
آقای سروری با تاکید به این که وزارت معادن یک نهاد پالیسی‌ساز در بدنه دولت است، گفت که مسوولیت این وزارت در حال حاضر، در بخش تفحص و اکتشاف است و این باعث شده تا شرکت‌های خصوصی در برنامه‌های استفاده از مواد مفیده نقش مهمی را داشته باشند.
سروری با اشاره به مشکلات سد راه وزارت معادن، گفت:« اکثر معادن در کوه‌ها و دشت‌ها است که مدیریت جغرافیای پرخم و پیچ اندکی مشکلات را بار اورده است، به خصوص در زمان ناامنی‌ها، در بخش نظارتی و تفتیش به صورت دایم و موقتی رو به رو می‌شویم.»
او در ادامه بیان کرد که وزارت معادن در همکاری تنگاتنگی با رسانه‌ها قرار دارد و همواره این وزارت، معلومات و فعالیت‌ها را با نشر گزارش‌ها در وب‌سایت و کنفرانس‌های خبری، با مردم و رسانه‌ها شریک می‌کند.
به گفته‌ی او، نقش رسانه‌ها بزرگتر از انتقاد کردن و نشان دادن موضوع‌های منفی و شایعات است، سروری در پایان از تمام رسانه‌های کشور خواست تا در انعکاس جنبه‌های مثبت و مستند سازی فعالیت‌ وزارت معادن، کار کنند.
در بخشی از این برنامه‌، امان سلطانی کارشناس حکومتداری خوب در بخش معادن، موجودیت جامعه‌ی مدنی و رسانه‌ها در کشور را عنصر پررنگ شدن سکتورهای معادن خواند، به باور آقای سلطانی رسانه‌ها پل ارتباطی میان مردم و حکومت است و تاثیر به سزایی در افکار عامه دارد.
او از رسانه‌ها خواست تا در ادای مسوولیت‌شان نسبت به مردم و حکومت قدم محکمی بردارند.
یاسین حبیب فعال مدنی، بیداری و اگاهی مردم به خصوص جوانان را در استفاده درست از منابع مهم خواند.
او گفت:« زمانی رنج و مشکلات به پایان می‌رسد که جوانان احساس مسوولیت کنند.»
آقای حبیب تصریح کرد که اگر معادن کشور به درستی استخراج می‌شد دیگر هیچ فقیری در کشور نمی‌بود.
گفتنی است این دوازدهمین نشست از سوی انجمن اجتماعی خبرنگاران شمال افغانستان بود که در راستای آگاهی‌دهی و شفاف سازی برنامه‌های حکومتی برگزار شد.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host