تازه ها: .

دختری به نام ستایش

لیلا جعفری، ٠٤ ثور ١٣٩٥، (٠نظر)

ستایش، تراژیدیِ که به این زودی‌ها فراموش نمی‌شود، دختربچه‌ی 6 ساله‌ی که چندی پیش از سوی پسر 17 ساله‌ی ایرانی مورد تجاوز، سپس به صورت فجیعی به قتل رسید.
قتل او به زودی در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داده شد و دادخواهی‌هایی صورت گرفت.
از این رو جمعی از شهروندان کابل و فعالان مدنی دادخواهی " دختری به نام ستایش" را از پارک شهر نو تا چهارراهی شیرپور راه اندازی کردند، آنان تصویر ستایش را با رنگ روی دیوارهای کابل به تصویر کشیدند و پیام‌هایی در کنار آن ‌نگاشتند.
خواست این فعالان و شهروندان کابل از جامعه جهانی، سازمان ملل متحد، نهادها وسازمان‌های محافظ حقوق بشر، حقوق کودک و دولتهای امضا کننده ی این ارزش و جمهوری اسلامی ایران در موارد زیر امده است:
1-نهادهای عدلی و قضایی دولت جمهوری اسلامی ایران باید مطابق قوانین نافذه کشورش و تهعدات بین‌المللی‌ به حقوق بشر و حقوق کودک دارد، مثل یک شهروند خودش، بدون تبعیض و تعصب نسبت به قضیه وحشیانه ستایش برخورد کند، نه منحیث یک مهاجر افغان و یا شهروند درجه دوم
2-دولت ایران عامل تجاوز و قتل ستایش را پسر 17 ساله اعلام کرده است، در حالیکه تصاویر آن مرد و مصاحبه مادر قاتل، نشان دهنده‌ی سن بالاتراز بیست سال می‌باشد. خاک زدن به چشم انسان‌های عدالت خواه به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
3- دولت ایران باید به مساله مهاجران افغان برخورد مسوولانه و انسانی –اسلامی داشته باشد تا نگاه ابزاری مهاجران افغان هم در مساله فرستادن افغانها در جبهات جنگ سوریه پاسخ بیاید و هم حق انسانی آنها منحیث مهاجر معنا پیدا کند.
4-دولت ایران نباید نسبت به مهاجران افغان به صورت گروگان های سیاسی برخورد کند. چون هرگاه قضیه ای وحشیانه ای همچون ستایش ، وقتی مورد داد خواهی قرار گرفته، دولت ایران از حربه فشار بالای مهاجران افغان استفاده سو کرده و حتی به اخراج اجباری ، محرومیت از تعلیم اطفال وغیره متوسل شده است.
5-از سازمان ملل متحد، کشورهای حامی حقوق بشر و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، مهاجرت و انسانیت می‌خواهم که ازهر طریق ممکن بالای دولت ایران فشار بیاورد تا عدالت را دراین قضیه عملی کند.
6-از شهروندان عدالت خواه ایران و فعالان مدنی آن کشور می خواهیم تا خود وکلای مدافع ستایش شوند و حامی عدالت وانسانیت باشند، نه حامی تبعیض و تعصب
7- بالاخره از دولت افغانستان می‌خواهیم تا زمینه های تطبیق عدالت را در این قضیه ، بدور از مصلحت‌های دیپلوماتیک، مسوولانه جستجو کند و به بی حیثیتی و بی‌پناهی شهروندان خاتمه دهد.
این چندمین دادخواهی‌است که برای رسیدگی به قضیه‌ی ستایش صورت گرفته، پیش از این نیز دادخواهی‌ها و شمع‌افروزی‌هایی در پیوند با قتل ستایش برگزار شده بود.


اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host