تازه ها: .

ایجاد تیم‌های سیار صحی در بامیان

فاطمه رضایی، ٢٧ جدي ١٣٩٥، (٠نظر)

موسسه بین المللی حمایت از کودکان(یونسیف) با همکاری وزارت صحت عامه افغانستان، تیم‌های سیار صحی ساحوی را در  10 ولایت کشور برای کودکان و زنان ایجاد شد.
به گفته‌ی مسوولان اداره یونسیف، این برنامه اکنون در بیش از 10 ولایت کشور جریان دارد و برای اولین بار در سال 2007 میلادی در ولایت بامیان به شکل آزمایشی و امتحانی آغاز شده بود که نتیجه مثبتی را داده است.
این پروژه از سوی موسسه بین المللی یونسیف اجراء و در بیشتر ولایت‌ها از سوی  ریاست صحت عامه، که در بامیان توسط موسسه بهزیستی تحرک (Move) تطبیق می‌شود.
به گفته‌ی مسوولان ریاست صحت عامه بامیان، در حال حاضر ۹ تیم سیار صحی که شامل، پرستار، قابله، واکسیناتور و راننده، برای رسیدگی به مریضانِ قریه‌های دور دست فعال است.
داکتر وفی الله"کاموی" سرپرست ریاست صحت عامه بامیان، این پروژه را مفید خواند و گفت:« این تیم برای تداوی مریضانی که به مراکز صحی دسترسی ندارند، کمک می‌کند و باعث نجات دادن جان بسیاری از مردم می‌شود.»
از سویی هم باشنده‌های محل، با استقبال از فعالیت این تیم‌ها، گفتند که مردم به دلیل دوری راه به خصوص در فصل سرما نمی‌توانستند که به مرکز صحی بروند، وجود این تیم‌ها کمک می‌کند که دیگر مجبور نباشند راه‌های دوری را برای تدوای طی کنند.
رجب علی محمدی باشنده قریه کالوی ولسوالی شیبر بامیان گفت:« این تیم‌ها داروهای رایگان می‌دهند اما کفایت نمی‌‎کند.»
باشنده‌های محل، از حکومت خواهان، افزایش دارو و تعداد تیم‌های سیار صحی شدند.
هرتیم سیار صحی، بیش از ۳۰ تا ۵۰ قریه را برای رسیدگی به مشکلات مردم به عهده دارند که یکی از مشکلات این تیم‌ها نیز دوری قریه‌ها و کمبود تیم‌های سیار صحی دیگر است.
گفتنی است که در بامیان بیش از 100 مرکز صحی به شمول یک شفاخانه ولایتی، سه شفاخانه ولسوالی و ده‌ها مرکز صحی فعال است، اما به نسبت دوری راه‌ها، صدها خانواده‌ به مرکز صحی دسترسی ندارند.

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host