تازه ها: .

از چند سال به این سو فرار جوانان از کشور به امر معمولی مبدل شده است. در حال حاضر کمتر خانواده‌ای وجود دارد که یکی از بسته گانش در خارج از کشور تحصیل و یا کار نکند، و تلاش برای بیرون رفتن نیز نزد بسیاری از جوانان ما وجود دارد.

این که چرا این همه جوانان افغان رو به فرار اند، دلایل متعددی دارد که عمده ترین آن‌ها فقر و بی‌کاری است.

آخرین آمار در سطح دنیا نشان می‌دهد که بیشترین ثبت نام برای پناه‌جویی از سوی جوانان افغان صورت گرفته است. برخی از این جوانان حتی بدون این که خانواده‌های شان را خبر سازند، فرار می‌کنند و بعد از رسیدن به منزل مقصود، وابستگان شان را در جریان می‌گذارند.

ایران و پاکستان دو راهی اند که از این دو طریق، جوانان به صورت قاچاق خود را به کشور‌های عربی و غربی می‌رسانند.

راه روسیه و اوکراین نیز از راه‌هایی است که با مصرف بالا جوانان افغان را تا اروپا می‌رسانند. این جوانان در این مسیر‌ها تا حال صد‌ها کشته داده اند. عده زیادی از آنان به وسیلۀ پولیس مرزی کشور‌ها دستگیر شده و بعضی از آنان مورد اصابت گلوله قرار گرفته که خانواده‌های شان تا حال از زنده بودن و مرده بودن آنان خبر ندارند.

افغان‌ها برای رسیدن به آسترالیا تا حال چندین بار تلفات بزرگی را متحمل شده اند. زیرا راه رسیدن به آسترالیا از آب می‌گذرد و جوانان فراری باید در کشتی‌های دزدان دریایی سفر نمایند.

محمد شفق خواتی استاد جامعه شناسی می گویند: در شرایط کنونی این روند، انتها ناپذیر است، زیرا تا زمانی که گلیم جنگ و ناامنی از افغانستان برچیده نشود، برای مردم کار و اشتغال مهیا نگردد و دامن فقر و گدایی همچنان هموار باشد، دلیلی وجود ندارد که به این روند پایان داده شود.

به باور آقای خواتی این وظیفه دولت و نهاد‌های مربوط به جوانان است تا تلاش‌هایی برای توقف روند فرار جوانان از کشور و برگشت دوبارۀ آنچه رفته اند را مهیا سازند؛ کاری که با ناهنجاری‌های کنونی این دولت‌ تا حدی بعید به نظر می‌رسد.

هاجر حاجی زاده یکی از فعالین مدنی می گوید: "متاسفانه طی سیزده سال گذشته هیچ برنامه موثری برای مدیریت نیروی جوان در افغانستان صورت نگرفته است به همین دلیل جوانان با دلسردی فروان افغانستان را ترک کرده وبه کشورهای دور ویا نزدیک اواره شده اند".

به عقیده بانو هاجر فقر،‌بیکاری،‌نا امنی وعدم توجه حکومت به مشکلات وخواست های  جوانان از عمده ترین دلایلی هستند که باعث میشوند جوانان باوجود مشکلات فراوان دل از افغانستان بکنند وراهی کشورهای دیگر شوند.

استاد شفق خواتی می گوید: " اگر روند فرار جوانان از کشور که به عنوان بزرگترین نیروی کار در کشور به شمار میرود به همین صورت ادامه داشته باشند بدون شک پیامدهای ناگواری  را برای افغانستان در دراز مدت در پی خواهد داشت. یکی ازین پیامدها از دست رفتن نیروهای جوان در کشور خواهد بود. در شرایط که افغانستان به شدت به کار و بازسازی ضرورت دارد ،‌فرار هر جوان میتواند برای کشور ضایعه محسوب شود".

اشتراک با دوستان: این صفحه را از طریق شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درج نظر

نام
ایمیل
نظر:
لطفا قبل از ثبت نظر، کد زیر را در خانه خالی وارد کنید
کد امنیتی
ثبت نظر
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی و اجتماعی تساوی می باشد.
استقاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
Design & Developed by: Momtaz Host